«زندگی حسینی» آغازی بر زندگی مهدوی

«بسم رب الحسین»

«وقتی حماسه‌ای به عظمت قیام و شهادت حسینی تاریخ را به دو نیمه‌ی «قبل از عاشورا» و «بعد از عاشورا» و جغرافیا را به دو پاره‌ی «کربلا» و «غیر کربلا» تقسیم می‌کند،‌ زندگی هر انسانی هم یا این سوی خط است یا آن سوی خط. هر انسانی چه بداند و بخواهد و چه نداند و نخواهد، یا کربلایی هست... یا نیست و اگر هست و یا اگر نیست، در هر کدام، درجاتی و مراتبی و قدری و اندازه‌ای دارد. هر کسی در سبک زندگی‌اش، در خوراک و پوشاکش، در حرف زدن و خندیدنش، در معاشرت و دوستی‌هایش، در ظاهر و قیافه‌اش، در موضع‌گیری سیاسی و روابط اجتماعی‌اش...». (از مقدمه کتاب «زندگی حسینی، صص 9-8)

تا به حال قلم‌نگاشته‌های حجت‌الاسلام «محمّدرضا زائری» را نخوانده بودم. توفیقی شد که این کتاب که شامل مقالات ایشان در مجله «خیمه» بود، را بخوانم تا بدانم که با نگاه‌های لطیف و عاقلانه اگر به پیرامون‌مان نگاه کنیم چقدر می‌توانیم سبک زندگی‌مان را به سمت حسینی شدن سوق دهیم، علی‌الخصوص در ماه‌های محرم و صفر که گویی زمین و زمان دست به دست هم داده‌اند که ما را کربلایی کنند. و مگر نه این‌که «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا»؟

زندگی حسینی

در این کتاب به ظرافت‌های زندگانی ما شیعیان پرداخته شده که اگر چرخشی کوچک در تفکّراتمان بدهیم می‌توانیم هم‌چون «زوّارالحسین» به معنای واقعی «انّی سلم لمن سالمکم و...» را در دوستیِ دوست‌داران حسین (علیه‌السّلام) و دشمنیِ دشمنان حسین (علیه‌السّلام) در زندگی‌مان جاری کنیم. شاید هم بتوانیم چون «سید ادریس هانی» و خانواده‌ی مکّرمش «مُهاجراً إلی الله» باشیم در راه حسین (علیه‌السّلام). و مگر در زیارت عاشورا از خدا نمی‌خواهیم «اللهم اجعل محیای محیا محمّد و آل محمد»؟

«زندگی حسینی» در اصل می‌خواهد ما را مهیّای ظهور کند. می‌خواهد بگوید در هنگامه‌ی ظهور اگر هر کدام از ما قابلیت «چند نفر بودن» را نداشته باشیم در کمّیت، توان مقابله با جبهه باطل را به نحو احسن نخواهیم داشت. واقعاً هر کدام از ما چند نفریم؟

بهتر است سخن کوتاه کنم و فقط بگویم که هر که بخواهد ترجمان خوبی از سبک زندگی اسلامی-ایرانی به زبان امروزی داشته باشد، شاید این کتاب بتواند یاری‌گرش باشد. کتابی کم‌حجم با بسیاری نکته‌های نغز.

پ.ن: این کتاب جزء کتاب‌های جشنواره فرهنگی «روشنا» ست. اگر خواستید شرکت کنید گول جایزه‌هاش رو نخورید، به ارزش کتاب‌هاش توجّه کنید.

/ 0 نظر / 145 بازدید