آیا به دینی که به انقلابیون داریم فکر می‌کنیم؟ (به یاد حاج مهدی احمد)

«هو العادل»

از قدیم گفته‌اند اهمیت تاریخ به آن است که راهگشای آینده باشد. آینده ای که حالا به امروز ما مبدّل شده.

وقتی به تاریخ معاصر خود نگاهی می‌کنیم و خاطرات مبارزان قبل از انقلاب را مرور می‌کنیم می‌بینیم خیلی از مبارزین مذهبی تحت لوای «هیئت مؤتلفه اسلامی» فعالیت می‌کردند و این هیئت شبکه ای منسجم و کادربندی دقیقی برای مبارزه داشت. از شاخص‌ترین چهره‌های آن هیئت می‌توان به شهید اندرزگو اشاره کرد که در شاخه نظامی مؤتلفه بود.

ولی گاهی در کشاکش روزگار، مؤسسین این هیئت که انقلابمان را مدیون مجاهدت‌های آنانیم به دست فراموشی می‌سپاریم.

گمنامانی که چون با خدا معامله کرده بودند به دنبال سهم‌خواهی از انقلاب نرفتند و هماره در فکر راه‌گشایی برای مبارزان راه آزادی بودند. یکی از آن گمنامان روزگار، حاج آقا «مهدی احمد» بودند.

درست است که ما نسل‌سومی‌ها ایشان را نمی‌شناسیم ولی اسم «احمد احمد» را شنیده‌ایم و کتاب «خاطرات احمد احمد» را خوانده‌ایم.

 

احمد احمد برادر مهدی احمد

با مطالعه کتاب می‌بینیم از مؤثرترین افراد بر آقای احمد احمد برادرشان بوده که در کتاب با نام «حاج مهدی» او را می‌شناسیم. شاید بتوان گفت حاج مهدی، برادر کوچک‌تر را به میدان مبارزه کشاندند و همیشه در راه مبارزه به او کمک می‌کردند، مانند صدها مبارزی که ایشان بال‌های محبتشان را برای همراهی با آن‌ها گشوده بودند.

حاج مهدی آن‌چنان مبارز بزرگی بودند که گاهی با امام خمینی رابطه مستقیم داشتند و حتی برای برادر ملاقاتی با امام ترتیب می‌دهند که بتواند سؤالات فکریش را با امام مطرح کرده و تردیدها را از خود دور کند.

شاید اگر امروز ما مبارزی بزرگ چون «احمد احمد» را می‌ستاییم، حتماً باید ورای او «حاج مهدی» را بستاییم که او را چنان به وادی مبارزه کشاند که توانست شکنجه‌های تاسرحدّمرگ ساواک را تحمل کند و لحظه‌ای از تکلیفی که بر دوش خود احساس می‌کرد عقب ننشیند.

صحبت از حاج مهدی سخت است چون متأسفانه کتابی مختص ایشان نوشته نشده است، اما آن‌چه امروز مرا به سوی این نوشتار سوق داد این بود که جمعه در مراسم ختم مرحوم «مهدی احمد» شرکت کردم.

فکر می‌کردم اگر مبارزی از میان ما برود، آن‌قدر معرفت داریم که در صدا و سیما چند جمله‌ای درباره‌اش بگوییم تا نسل سوم بداند آرامش امروزش را مدیون چه کسانی است.

درست است که ایشان متواضعانه وصیت کرده‌ بودند که برایشان پرچم زده نشود ولی آیا ما هم وظیفه نداریم که پرچم ایشان را در فضای جامعه بلند کنیم؟

راضی به رضای الهی هستیم و محشور شدن ایشان با سیدالشهداء را از باریتعالی طلب می‌کنیم ولی محزون آنیم که چنان بزرگی را از دست دادیم بی‌آنکه از وجود انقلابی‌اش استفاده کرده و درس جهاد و مبارزه از محضرش بیاموزیم.

پ.ن: عکسی از ایشان در اینترنت نیافتم، پس عکس برادر کوچکتر را گذاشتم تا یادمان بیاید که ورای او باید «حاج مهدی» را ببینیم.

/ 5 نظر / 40 بازدید
حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتون در "حرف تو" "آیا به دینی که به انقلابیون داریم فکر می‌کنیم؟ (به یاد مهدی احمد)" با آدرس: http://www.harfeto.ir/?q=node/5198 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت حرف تو به شما: سایت "حرف تو" با راه اندازی موج وبلاگی "فعلاً نصیحت می کنم" از تمامی افسران جنگ‌نرم خواهشمند است با انعکاس بیانات رهبری و تحلیل و تبیین سخنان معظم له در وبلاگ و وبسایت های خود، و ارسال لینک آن در قسمت ارسال مطلب در سایت "حرف تو" ما را در این موج وبلاگی یاری نمایند. یا علی

زهرا

سلام خودتون ودوستانتون دعوتید به صوت وبلاگ من گوش کنید فقط پست رو نخوندی بی خیاال صوت رو حتما گوش کنید[گل]

رضا روشنی از جمجمه ات را بخدا بسپار

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ (۱) فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ (۲) إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ (۳) سلام برشما بخوانید این سوره را.... چرایش را در جمجمه ات را بخدا بسپار بخوانید... راستی مطلب دلچسبی بود..امیدوارم هر روزتان بهتر از دیروز باشد.. مارا لینک بفرمایید در صورت امکان.. به ما خبر دهید تا شمارا نیز لینک کنم ممنون یاحق

برقبانی

سلام خوبيد ايشالله؟ عزادارياتون قبول ايشالله مجوز گريه تو محرم رو مادرمون امضا کرده باشن. وبلاگ بسيار زيبا و پر محتوايي داري. اميدوارم شهدا هميشه کمکت کنن. با دو مطلب انتخاباتي 1-بصيرت يعني اينکه بدانيم........ 2-بيا حاج همت جاي تو خاليست!!!! و چند مطلب بسيار زيباي ديگه 1-مجموعه روايتگري مناطق عملياتي جنوب/حسين يکتا 2-چرا بهشت زير پاي مادران است؟؟؟ 3- تفاوت افشا کردن بدي و نهي از منکر 4-از کروات تا عمامه منتظرت حضور و نظرت هستم. اللهم عجل لوليک الفرج ايشالله شهيد شي شهادت بنده ي حقير التماس دعا