قلاده های طلا، فیلمی برای تمام فصول

«هو العالم»

قبل از هر کلامی خدا را شاکرم که فرصتی مهیا شد برای حضور در سینما و تماشای «روایت فتح»ی دیگر با نام پر مسمای «قلاده های طلا» به روایت «ابوالقاسم طالبی».

گفتم «روایت فتح» چون فیلم مستندی بود از فتوحات ملت ایران در سال هشتاد و اشک در قالب داستانی زیبا و حتی برای ما که در التهابات آن روزها بودیم و خاطره فراوان داریم نکات نابی را تذکر داد.

صحبت بر سر فیلم در سایت های مختلف زیاد شده و من نمیخواهم مطالب تکراری را بگویم ولی نکات زیادی برای خودم خیلی جالب و جذاب بود که به جند تایشان اشاره میکنم:

اوایل فیلم بود که صدای بلند بلند فکر کردن صندلی های کناری حواسم را پرت کرد. دخترک به دوستش گفت: «نگاه کن! انتخابات بعدی رسیده. این ها هنوز تو فکر انتخابات قبلی هستن». اهل این نیستم که در سینما به کسی متذکر بشوم ولی فیلم جوابش را داد. آنجایی که «مازیار فنایی زاده» بر سر علت انتخابش کنجکاو می‌شود ولی مأمور اِم‌آی6 جوابی می‌دهد که به نظرم خیلی مهم آمد. گفت: «از نظر همه‌ی مافوق‌ها تو آدم سفیدی (بدون سابقه جاسوسی) هستی. وقتی توانستی در سال 78 کارت را به نحو احسن انجام بدی و بدون اینکه اثری ازت بمونه از ایران خارج بشی. پس میتونی این دفعه هم مأموریتت رو به خوبی انجام بدی».

این بود آن نکته طلایی که به خاطرش ساخت فیلمی چون «قلاده های طلا» را 2 سال یا بیشتر پس از فتنه 88 لازم می‌دانم. چون حافظه تاریخی مردم به مرور زمان کمرنگ می‌شود. بدتر از آن اینکه گاهی (البته گاهی به عمد) حافظه تاریخی مسئولین هم این گونه است و فراموش میکنند که دشمن هر روز به شکل تازه ای مکر خود را برای ما رو می‌کند و ما باید هر لحظه گوش به زنگ باشیم.

وای بر ما اگر عامل قضایای 18 تیر 78 همان عامل فتنه 88 باشد و باز هم برود که خدایی نکرده سال 98 با شیوه ای جدید بازگردد و ما کماکان غافل باشیم.

قلاده های طلا

نکته دیگر که برایم جالب بود آن‌جایی بود که مترجم سفارت انگلستان با سفیر صحبت می‌کند و اظهار نگرانی می‌کند از اینکه رابطه ایران و انگلستان شکراب شود و این دخترک در آینده به مشکل بخورد. نکته طلایی آن جایی که است که سفیر اشاره می‌کند به اینکه «خیلی از افراد حکومتی فرزندانشان در انگلستان مشغول تحصیل و زندگی هستند و خود این افراد تلاش میکنند که رابطه ایران با انگلستان بخوبی حفظ شود. پس جای نگرانی نیست»

شاید اولین کسانی که به ذهنم آمدند «پسر فائزه هاشمی» و «مهدی هاشمی» بودند که سرآمدان تحصیل در انگلستان هستند. ولی عمیق تر که فکر کنیم به عمق فاجعه پی خواهیم برد.

فاجعه، سر سپردگی افراد حکومتی به دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب است که به واسطه حضور فرزندانشان در آن ممالک کافرستان هر روزه مجبورند که برای هر کدام از سازهای دشمنان خوش رقصی نمایند.

اینجاست که به شأن نزول آیه «و لَن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلاً» و قاعده «نفی سبیل» بیش از پیش پی میبریم.

بدا به حال آنانی که با سرسپردگی به دست نشانده های شیاطین،‌خود را از دایره مؤمنین خارج می‌کنند. بدا به حال آنانی که این گونه اند و در کسوت مسئولین حکومتی نمایش خدمت به خلق را نیز بازی می‌کنند. انشاء الله که به فضل الهی نقاب از چهره‌شان برداشته شود.

نکته دیگر هم همیشه باید بدان توجه کرد مخصوصا عزیزانی که اهل حضور در تجمعات هستند، و آن اینکه همیشه هستند افرادی که با برنامه ریزی منسجم برای حضور در تجمعات حاضر میشوند که قصدشان فقط و فقط به انحراف کشاندن تجمعات است. اگر در فیلم نشان داد که افراد زیادی با پروازهای مختلف از انگلستان وارد ایران شدند و در تجمعات شرکت کردند و فجایع را آفریدند، برای من و شمای دانشجو که اصولا تجمعاتمان ورد زبان هاست تذکری است که یادمان باشد همیشه مراقب آنهایی باشیم که فقط به قصد تخریب حرکت ما حضور بهم میرسانند.

یک نکته مغفول مانده هم اینکه کاش بسیجیان را با رشادت و صلابت بیشتری نشان می‌داد هنگامی که دور تا دورشان را دشمن گرفته (به چه نکته خوبی اشاره کرد فرمانده حوزه که آنها که در خیابان بودند دشمن ما نبودند و اینها که ایجایند دشمن هر دو گروهند) و ای کاش که از شهدای بسیج مثل شهید «حسین کبیری» هم یاد می‌شد.

بعضی نکات فنی هم به نظرم می‌رسید که اگر رعایت میشد بهتر می‌بود ولی خب اینها دیگر جزء مدل‌های فیلم سازی آقای طالبی است که نیازی به بیان نمیبینم.

در آخر از آقای طالبی تشکر می‌کنم که غیرتمندانه ایستادند و این فیلم را ساختند و در مقابل موضع گیری‌ها و بی‌انصافی‌ها با صبوری و متانت رفتار می‌کنند. و چه خوب حق فرزندی را ادا کردند و فیلم را تقدیم کردند به ساحت مقدس ....

ابوالقاسم طالبی و سیمرغ اهدایی

اجرشان با روایت گر عاشورا که اگر نبودند کربلا در کربلا می‌ماند. 

/ 13 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سین جیم

سلام خدا برخواهرم... بهترین روزهای سال آمد: http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=9355 . . ز قبر فاطمه...بوی عجیب می آید... صدای ناله ی امن یجیب می آید...

یاسین دات کام

سلام خیلی زیبا بود ، هم فیلم ، هم متن شما من که به خاطر فیلم از کیش پاشدم اومدم تهران (آخه کیش یه سینما ذاقارت داره که همیشه از کل سینماهای کشور عقبه) فیلم خوبی بود ، کاش سانسورش نمیکردن [نیشخند] ولی از اون فیلم هایه که باید چند بار دیگه سی دیش رو نگاه کرد

سین جیم

بسم رب الشهدا و الصدیقین . دومین تجمع بزرگ فاطمیون 5اردیبهشت ساعت18 سعادت آباد میدان شهید تهرانی مقدم(کاج سابق) مداحان: حاج حسین سازور برادر میثم مطیعی لازم به ذکر است دسته های عزاداری از 4مبداء زیر راس ساعت17 به سمت میدان شهیدمقدم حرکت می کنند: 1.چهارراه سرو 2.چهارراه قدس 3.میدان فرهنگ 4.بیمارستان مدرس... . . التماس دعا یا "علی" (ع

ققنوس

سلام خواهر یه کمک فکر یو پیشنهاد می خواستم بهم بدید. در مورد دشمن شناسی و بیداری و کلیپ و حلقه ی معرفتی و... منتظرم

چای پولکی

سلام. آیا سینه زنی در ایام عزاداری عزای اباعبدالله(ع)، مناسبتی دارد؟! با "بخشی از سخنان امام خامنه ای، درباره سینه زنی در ایام فاطمیه" به روزم.

زهرا

سلام یادم باشه برم ببینم راستی با تبادل لینک موافقی؟[گل]

محمد

سلام جالب بود

همسنگر بسیجی

سلام آخه این فیلم مطمئن باشید با هزار محدودین و سنگ انداختن و کارشکنی درست شده. بابا ده نمکی بیچاره سر اخراجیها پیر شد تو 42 سالگی پیر شد . دیگه مگه نفوذیها میذارن به راحتی کار کنی. بابا این فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران که ظاهرا این دولتیه اما ببین تو این چندسال چقدر به نفع فتنه کار کرده تو دانشگاه و علیه بچه های ارزشی بوده. اینو میگم که بگم چقدر کارشکنی میشه. نمیذارن .... اما دستش درد نکنه آقای طالبی. این رو هم توجه کنیم که این فیلم استارت بود و اولش تنها تفهیم حقیقته. دیگه بعدش اون یکیها باید همت کنن و بعد از جاده آسفالت کردن ابوطالبی وارد گود بشن و شروع کنن به گفتن سایر حقایق یاعلی

ققنوس

سلام منم در مورد آقای فرهاد رهبر زیاد اطلاعی ندارم... اما یکی از فامیل هامون موقع جریانات فتنه 88 دانشجوی ارشد دانشگاه تهران بود و اتفاقا درگیر تمام مسایل حاشیه دار و درگیری های داخل دانشگاه بوده. به تعبیری داخل درگیر ها سعی در جداسازی داشته !!! اما تعاریفی که از اون صحنه ها شده و وقایعی که از ایشون شنیدم بنظرم کارهای تخریبی آقای فرهاد رهبر کم از عوامل فتنه نبوده! خیلی تخریب داشته ! خود فتنه که همه رو چی رو تخریب کرد اما با مدیریت نا صحیح ایشون تخریب ها برای روشنفکران دانشگاه تهرانی چند برابر شد .. حداقل برای بچه های دانشگاه تهران! حالا قراره کی اینا رو دوباره برگردونه به نظام معلوم نیست! جالبه که این فامیل مون از فیلم قلاده های طلا خیلی خوشش اومده ! این فیلم طوری ساخته شده که دو طرف (هم جنبش سبزی ها هم بچه مذهبی ها) از این فیلم خوششون اومده... خدا خیرشون بده ... چون عین واقعیت رو گفته ... افراط و تفریطی در فیلم دیده نمی شود.

منتظر

سلام وبلاگ زیبایی داری لطفا به وبلاگ من هم سری بزن و وبلاگ های مرا جزء پیوند های خود قرار بده با تشکر انشالله موفق باشی montazerkhorshid.blogfa.com رو با نام بسم رب المهدی salehin254.blogfa.comرو با نام صالحین mazarbineshan.blogfa.com رو با نام بسم الرب الزهرا hemaseh72.blogfa.com رو با نام بزرگ حماسه تاریخ hemasehsazantarikh.blogfa.com رو با نام بسم رب الشهدا و الصدیقین efatfatemi.blogfa.com رو با نام صدفی برای مروارید