با هم «میثاق غلیظ» ببندید

«هو الکاشف»

«میثاق غلیظ» کتابی است که توسّط ابوالفضل اقبالی نگاشته شده. فردی که در سابقه‌ی ذهنی من اصولاً دغدغه‌ی مسائل اجتماعی و حوزه مطالعات خانواده دارد، این بار کامل وارد حوزه‌ی خانواده شده و کتابی در باب جایگاه و ضرورت‌های همسرگزینی را روانه بازار نشر کرده است.

شاید برای منی که بسیاری از این مسائل را می‌دانم و در مشاوره‌های دوستانه بسیاری از مطالب این کتاب را بازگو کرده‌ام، این کتاب خیلی جدید نباشد ولی قدرت آن را دارد که حتّی مرا در پی خود بکشد تا آن 20 درصد مطلب جدید را هم از دست ندهم.

میثاق غلیظ

حُسن این کتاب نسبت به کتب دیگر که در این موضوع نگاشته شده، را می‌توان در این موارد دانست که اوّلاً نحوه بیان مطالب، خودمانی و جوان‌پسند است، انگار که هم‌کلاسی آدم دارد به آرنج به پهلویت می‌زند که «ببین فلان چیز را». ثانیاً به همه مطالب به حدّ کفایت پرداخته شده، ولو این‌که گاهی خواننده حس کند که اگر در مبحثی بیشتر هم می‌گفت، جای دوری نمی‌رفت، ولی هوشیاری نویسنده در این است که حوصله‌ی خواننده را سر نبرد با روده‌درازی‌های عامیانه و خواننده را فردی فرهیخته همچون دانشجویان این ممکلت می‌داند که با اشاره‌ای، خود، به سرمنزل مقصود خواهند رسید. ثالثاً ازدواج را در انواع مختلف آن حتّی ازدواج اینترنتی بررسی می‌کند و بایسته‌هایش را به خواننده گوشزد می‌کند. رابعاً سایز کوچک کتاب حمل آن را ساده کرده است تا همیشه در کیف باشد تا در مواقع فراغت از تفکّرات خانوادگی و کاری و درسی به مطالعه‌ی آن بپردازیم.

درست است که حجم بیشتر مطالب به مباحث مربوط به قبل از ازدواج پرداخته است ولی از نگاه منی که در مشاوره‌های دوستانه اکثر مشکلات زوجین را در عدم بررسی دقیق مناسبات قبل از ازدواج می‌بینم، ایرادی بر نویسنده وارد نیست، کما‌این‌که شاید نویسنده هم چون من به زیر پوست خانواده رفته و علّت مشکلات را موشکافانه سنجیده است.

در نهایت می‌توان این کتاب را به همه‌ی جوانان توصیه کرد، حتّی آن‌هایی که خود را «همه چیز دان» می‌دانند.

/ 3 نظر / 145 بازدید
علمدار گراف

سلام وب خوبی دارید و خوشحال هستم که با وب شما آشنا شدم اگر تمایل به تبادل لینک یا لوگو دارید بنده را با نام*علمدار گراف*به ادرس*www.alamdargraph.blogfa.com*لینک نمایید سپس به بنده اطلاع دهید تا شما را با عنوان مورد نظرتان لینک یا لوگوی شما را با افتخار در وبم قرار دهم. یا حق

سربازسایبری

یاعلی برادر وب زیبایی دارید لینک شدید به وبلاگ من هم سری بزنید

قلم دانش آموز

همسایه قدیمی دلهای ما سلام ای عابر غریبه این کوچه ها سلام وقتی عبور می کنی بار چندم است من دیده ام تو را و نگفتم سلام شاید تویی همان که سر کوچه زودتر گفتی برای بار هزارم به ما سلام... اللهم عجل لولیک الفرج سلام عرض ادب خوبین؟ چرا دیگه به وب قلم سر نمی زنید بزرگوار؟ به روزیم و منتظر حضور شما لطفا نظرتون رو در مورد سامانه جدید پیامکی قلم برامون بگید و در سامانه مهدوی ما عضو بشین [گل] شاد باشین به امید ظهور یا مهدی عج