یک جرعه انتظار

"بسم رب العلی"

مولای ما نمونه ی دیگر نداشته است              اعجاز خلقت است و برابر نداشته است

وقت طواف دور حرم فکر میکنم                       این خانه بی دلیل ترک برنداشته است

دیدیم در غدیر که دنیا به جز علی                   آینه ای برای پیمبر نداشته است

سوگند میخورم که نبی شهر علم بود             شهری که جزعلی در دیگر نداشته است

طوری ز چارچوب در قلعه کنده شد                 انگار قلعه هیچ زمان در نداشته است

یا غیر "لا فتی" صفتی در خورش نبود             یا جبرئیل واژه ی بهتر نداشته است

چون روز روشنست که درجهل گمشدست       آنکس که ختم نادعلی بر نداشته است

این شعر استعاره ندارد برای او                      تقصیر من که نیست برابر نداشته است

هنگامه ی مبارک رمضان که میشود عطر شکوفه های آیات در بهار قرآن فضا را پر میکند. و چه نیکوست که هر آنچه فرصت یافتیم بر تلاوت و تدبر بیشتر در آیات این کتاب آسمانی بکوشیم که هر آیه را بطنی است و هر بطنی را بطونی دیگر.

این ماه پر برکت با نام قرآنی ناطق نیز گره خورده است. قرآنی که در طلیعه ی قدر "فزت و رب الکعبه" اش کردند. قرآن در شب قدر نازل شد و باز هم در شب قدر به ملکوت پیوست. این تقارن برای ما شیعیان تلنگری است که علی (علیه السلام) را چونان بیابیم که وقتی میفرماید: "انا الاول و الآخر و الظاهر و الباطن" طعنه بر خداگونگی اش نزنیم.

امیرالمومنین روزی رو به شیعیانش فرمود:‌ "از من بپرسید قبل از آنکه مرا از دست بدهید. من به راه های آسمان آشناترم تا به طرق زمین". اگر در آن زمانه "رجال اشباح الرجال" بودند، در این زمانه، ما فرزندان حیدر کرار باید تمسک بجوییم به آن یگانه ی عالم تا اهل تدبر شویم و نور حکمت قلبمان را رو منور سازد.

حال که هر روزه آماج فتنه ای نو و پیچیده تر از پیش هستیم و در لبیک به ندای "اَینَ عمار"‌ علی دوران بپا خاسته ایم، بهتر آن دیدیم که در این بهار قرآن بکوشیم تا "اَخ القرآن" را از مهجوریت خارج سازیم. پس بر آن شدیم که همراه با همسنگرانمان سیری را‌ آغاز کنیم بر نهج البلاغه.

در گام نخست تصمیم بر آن شد به نام نامی مولا علی (علیه السلام)، 110 عمار، روزانه بخشی از کلام امیر مومنان در نهج البلاغه را قرائت که نه تلاوت نمایند، زیرا تلاوت است نور بصیرت را در دلها روشن میکند.

از آنجا که شیعه را دو بال است، یکی به سرخی عاشورا و دیگری به سبزی ظهور دولت یار، تصمیم آن شد که این 110 روز نورانی را از شب قدر ضربت خوردن مولا آغاز نموده و در شام غریبان حسین شهید (علیه السلام) به فرجام رسانیم. باشد که به برکت این ایام ندای "این الطالب بدم المقتول بکربلا" مان بی پاسخ نماند و در همین ایام نگاهمان به نگاه مهدی فاطمه گره خورد.

لذا از شما همسنگر گرامی درخواست میشود که در صورت تمایل به همراهی با این طرح، ما را از طریق نظرات آگاه کنید تا سهم مورد نظر برایتان ارسال گردد و از جمعه -شب قدر- مصادف با 18 رمضان المبارک و مقارن با 28 مرداد ماه، به مدد حضرتش سیر نهج البلاغه را آغاز کنید.

شرح کامل طرح را در ادامه مطلب مطالعه کنید


کد را برای حمایت داخل وبلاگ یا سایتتان قرار دهید.


در این طرح 110 عزیز ثبت نام کرده و عضو میشوند.

مطالب نهج البلاغه در 110 بخش تقسیم بندی شده اند که با ثبت نام عزیزان از طریق نظرات به ایمیلشان ارسال میشود و در آن مشخص میگردد که هر عزیز از کدام بخش باید آغاز کند. و از جمعه 28 مرداد مصادف با 18 رمضان به نام نامی مولا علی (علیه السلام) طرح آغاز میشود.

عزیزان در هر روز که بخش مربوط به خود را میخوانند جمعا یک ختم کامل نهج البلاغه را انجام میدهند و هر عزیزی نیز در پایان طرح یعنی شام غریبان امام حسین (علیه السلام) یک ختم کامل نهج البلاغه را انجام داده است.

ما بنا را بر این گذاشته ایم که عزیزان سعی در تدبر و اندیشه در کلام مولا علی (علیه السلام) دارند. خوشحال میشویم که اگر به نکته ای دست یافتند دیگر دوستان را از آن بی بهره نگذارند.

امید که بصیرتمان روز افزون گردد.

 

[ ۱۳٩٠/٥/٢٢ ] [ ٤:٤٤ ‎ب.ظ ] [ وارث ] [ نظرات () ]
درباره وبلاگ

روزی «اُویس قرنی» موجب تعجب آدمیان بود که چگونه واله و شیدای معشوقی است که ندیده است. معشوقی که حبیب الله بود. و امروز ما وارثان ثارالله از پس 12 قرن که مهدی فاطمه در پرده غیبت مستور است همچون اُویس نه بلکه عاشقتر و شیفته تر از او چشم انتظار وارث همه انبیاء و اوصیاء هستیم. کوچکتر از آنم که خود را شیعه اش بنامم پس به محب بودن خود افتخار می کنم که «هر که را نسزد چنین مقامی» امید آنکه در کنار نایب بر حقش در رکابش جان نثاری کنم
نويسندگان
لینک دوستان

آوای خوش انتظار